Prognoza burzowa


Czas obowiązywania: od 1o.02.2020 (0:00) do 11.02.2020 (0:00)

Opis:
W związku z przechodzeniem przez Skandynawię głębokiego niżu, nad Polską pojawią się, podobnie jak w większości Europy środkowej, północnej i zachodniej, dogodne warunki do rozwoju rozproszonej konwekcji. Burze pojawić się mogą już nad ranem w poniedziałek w obrębie linii zbieżności przed frontem chłodnym, jak i na samym froncie. Kolejna fala burz może pojawić się w chłodnej kasie powietrza za frontem, najprawdopodobniej w drugiej połowie doby.

Burze same w sobie nie będą stanowić większego zagrożenia. Będą jedynie towarzyszyć silnym zjawiskom wiatrowym i w pewnym stopniu je wzmagać. Poza wiatrem, możliwe też będą dość intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i miejscami samego śniegu, oraz krupy śnieżnej i drobnego gradu.

Synoptyk: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie; Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku

Prognoza konwekcyjna oparta jest o skalę stosowaną przez Sieć Obserwatorów Burz. Uwzględnia obszarowe, potencjalne zagrożenie burzowe na podstawie subiektywnej oceny siły i szkodliwości zjawisk związanych z burzami.

Prognoza przewiduje jedynie obszar w którym wystąpią warunki dogodne do uformowania się burz zgodnie z kodem zagrożenia. Wydanie prognozy dla danego obszaru NIE GWARANTUJE przejścia burzy w każdej z objętych prognozą miejscowości.

Ze względu na dużą lokalność burz, przyjęta metodyka weryfikacji prognozy zakłada prognozę trafną dla danego punktu na siatce, jeśli w promieniu do 10 km od danego punktu wystąpiła burza o prognozowanej sile.