Lepsze powietrze na Pomorzu – głosowanie w konkursie Wiem Czym Oddycham!

Fot. Meteo Pomorze

Do 5. grudnia trwa głosowanie w drugiej edycji konkursu Airly i fundacji Aviva – Wiem Czym Oddycham. Łącznie 100 czujników jakości powietrza zostanie zamontowanych we wskazanych lokalizacjach. Wśród nich jest nasza stacja meteorologiczna w Lniskach koło Żukowa.

Problem jakości powietrza w Polsce stał się medialny dopiero kilka lat temu, kiedy okazało się, że mamy poważny problem, nie tylko w Krakowie, ale praktycznie w całym kraju. Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego jakość powietrza w miastach spada do poziomów ekstremalnie złych według norm WHO. Pomorze niestety nie jest wyjątkiem i to paradoksalnie nie Trójmiasto, a większe miasta w głębi województwa. Żeby jednak podjąć realne działania, mające w dalszej perspektywie wyeliminować problem, należy najpierw rozpoznać stopień zagrożenia. Służyć ma temu sieć pomiarów jakości powietrza, głównie stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Takie dane dostarcza między innymi Airly.
Airly to firma technologiczna z Krakowa, która zasłynęła dzięki swoim tanim, dokładnym i prostym czujnikom jakości powietrza. Zainstalowane w tysiącach punktów w Polsce sensory zbierają dane godzinowe, publikowane na stronie firmy, gdzie użytkownik może sprawdzić jakość powietrza w interesującej go lokalizacji. Niestety jest na niej nadal wiele białych plam. Można zmniejszyć ich ilość.
Druga edycja konkursu ma na celu, podobnie jak pierwsza, rozbudowę sieci monitoringu jakości powietrza w Polsce. Spośród zgłoszonych lokalizacji wybrane zostanie 100 z największą ilością głosów internautów. Z jednego adresu mailowego można oddać tylko jeden głos. Koniec głosowania 5. grudnia.

W tegorocznej edycji zgłosiliśmy naszą stację w Lniskach koło Żukowa. Choć jest to niewielka miejscowość, jej przykład może zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko duże miasta borykają się z problemem złej jakości powietrza w okresie zimowym. Pomoże nam również w nakłonieniu władz powiatów do instalacji kolejnych sensorów, na których można oprzeć pomorską sieć monitoringu, a w przyszłości nawet prognozowania jakości powietrza. Sensor jakości powietrza będzie również sposobem na dalszy nasz rozwój w kierunku monitorowania i prognozowania stanu powietrza.
Swój głos można oddać tutaj. Liczymy na Was!