IBM i The Weather Channel tworzą najpotężniejszy, globalny model pogodowy w dziejach!

Model ECMWF – jeden z wiodących, globalnych modeli numerycznych. Źródło: windy.com

Ma drastycznie zwiększyć dokładność prognoz na poziomie globalnym, zwiększyć ich rozdzielczość przestrzenną i czasową – nowy model numeryczny GRAF, tworzony przez IBM i partnerską spółkę The Weather Channel zadebiutuje jeszcze w tym roku!

We wtorek (8.01.) IBM, wraz z podległą mu spółką The Weather Channel, ujawniły szczegóły nowego modelu numerycznego ich autorstwa. Global High-Resolution Atmospheric Forecasting System (GRAF) ma być pierwszym, komercyjnie dostępnym, globalnym modelem numerycznym, będącym w stanie przewidzieć w skali świata zjawisko tak małe jak pojedyncza burza. W porównaniu z istniejącymi modelami globalnymi, rozdzielczość danych, jak i dokładność przestrzenna prognozy zwiększą się o 200% (z 12 do zaledwie 3 km2)!
Obecnie, poza Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Europą, jedynie pojedyncze kraje mają wysokiej jakości, lokalne modele numeryczne. Mniej rozwinięte rejony świata muszą polegać na modelach globalnych, takich jak GFS czy ECMWF (Model Euro). Oznacza to w najlepszym wypadku prognozy dla obszarów o wymiarach 12×12, lub 15×15 km, w rozdzielczości 3 godzin (dla bardzo krótkiego czasu wprzód – jednej godziny). Choć zdaje się to być dość dobrym wynikiem w skali świata, to dla dokładnego ostrzegania meteorologicznego jest to niewystarczająca rozdzielczość. Pozwala ona na poprawną ocenę stanu pogody w nadchodzących dniach, ale generowanie ostrzeżeń, zwłaszcza przed burzami, powodziami błyskawicznymi, śnieżycami, czy sztormami, jest praktycznie nie możliwe z wysoką, niezbędną do prowadzenia ewentualnej operacji antykryzysowej dokładnością. Co więcej, modele globalne aktualizują się zazwyczaj co 6 lub 12 godzin.
Prognozowana prędkość wiatru w porywach podczas uderzenia w ląd huraganu Leslie. Model Swiss HD (model regionalny), rozdzielczość danych 2×2 km. GRAF ma oferować dane podobnej rozdzielczości dla całego świata. Źródło: Meteologix/Kachelmannwetter

IBM chce to zmienić. Model GRAF ma aktualizować się co godzinę, dostarczając wysokiej jakości danych w rozdzielczości 3×3 km na nadchodzący dzień. Oznacza to, że najwyższej jakości dane numeryczne, kluczowe do działań antykryzysowych i ostrzegania meteorologicznego, będą dostępne najpewniej dla okresu do 24 lub 36 godzin od momentu aktualizacji. Nie ma jeszcze szczegółów co do rozdzielczości przestrzennej i czasowej danych na dalsze okresy, o ile takowe będą liczone przez GRAFa.
Będzie to również pierwszy na świecie, komercyjny model numeryczny, korzystający nie tylko z oficjalnych danych narodowych instytucji meteorologicznych, ale także z pomiarów z samolotów rejsowych i towarowych, amatorskich stacji meteorologicznych, a nawet… barometrów ze smartfonów! Do projektu może dołączyć każdy, kto posiada przydomową stację meteorologiczną w standardzie PWS, lub wyższym, czy po prostu wyrazi zgodę na przesyłanie danych z barometru i GPSa w telefonie.
Stacja meteorologiczna w Lniskach (gm. Żukowo) w standardzie PWS, model WH-1080, należąca do fundacji Meteo Pomorze. Obiekty takie jak ten mogą wejść w skład dostawców danych wejściowych modelu GRAF. Fot. Meteo Pomorze

Tak dużą ilość danych nie przeliczy część superkomputerów. Do tego celu wykorzystana będzie technologia IBM POWER9 – projekt wykorzystany między innymi w potężnych superkomputerach Departamentu Energii USA – Summit i Sierra. W projekcie uczestniczy też NCAR National Center for Atmospheric Research. Dzięki open-source’owej współpracy między tymi organizacjami projekt GRAF był nie tylko wdrożony szybciej, ale i ma większe możliwości.
Nowy model ma być dostępny jeszcze w tym roku. Dostęp do niego będzie między innymi przez stronę weather.com, aplikację The Weather Channel, Wunderground, czy przez każdy produkt używający danych IBM The Weather Channel.