Deszcz, chmury i bez śniegu – wiemy jaka będzie pogoda w Święta!

Choć astronomiczna i kalendarzowa zima zaczęły się dzisiaj, a ta meteorologiczna trwa od trzech tygodni, to pogoda za oknami jest bardzo mocno jesienna. Czy aura zmieni się o 180 stopni? Jaka będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia? Czy wreszcie spadnie śnieg?

Pogoda w ostatnich dniach nie rozpieszcza. Choć mamy już trzecią dekadę grudnia, meteorologiczna zima trwa w najlepsze, a kalendarzowa i astronomiczna właśnie się rozpoczęły, to poza mgłami, chmurami i okazyjnym deszczem, pogoda nie ma za wiele do zaoferowania. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach niewiele się zmieni.

Sytuacja baryczna w Pierwszy Dzień Świąt w południe czasu UTC (13:00 czasu polskiego). Źródło: Met Office UK

Najnowsze prognozy wskazują na to, że poniedziałek przyniesie powtórkę z rozrywki – całkowite zachmurzenie z opadami deszczu (głównie na wschodzie), chłodem, ale bez mrozu, oraz miejscami gęste mgły. Pozostajemy bowiem w zasięgu płytkiego, pozbawionego wyraźnych frontów niżu z centrum nad wschodnią częścią Polski. Będzie się on co prawda stopniowo oddalał na wschód, jednak w jego miejsce wkroczą kolejne, bardziej zasobne w wilgoć i lepiej zorganizowane. Przełoży się to również na zmianę pogody, ale nie będzie ona drastyczna. Śniegu też próżno wypatrywać.

Jak z pogodą w Święta?

Choć faktycznie może nieco zabielić się w górach, oraz na wschodzie kraju, to na Pomorzu śniegu raczej nie zobaczymy zbyt prędko. Najbliższe opady, prognozowane na poniedziałek, będą składały się tylko z deszczu. Podobnie jak podczas trzech świątecznych dni, z nieba padać będą jedynie krople wody. Przez wszystkie trzy, świąteczne dni, zachmurzenie będzie całkowite, okresowo jedynie malejące do dużego. Występować będą mgły, zwłaszcza w Wigilię i w Pierwszy Dzień Świąt. Od 25. grudnia możliwe będą również ponowne opady, choć i Wigilia przynieść może przelotny deszcz.

Zachmurzenie, opady i ciśnienie w wigilijny wieczór. Model ECMWF HRES. Źródło: WX Charts
Zachmurzenie, opady i ciśnienie w Pierwszy Dzień Świąt. Model ECMWF HRES. Źródło: WX Charts
Zachmurzenie, opady i ciśnienie w Drugi Dzień Świąt. Model ECMWF HRES. Źródło: WX Charts

Będzie też dość chłodno. Choć mrozy, o ile wystąpią, będą symboliczne, to temperatura maksymalna nie przekroczy 5-6 stopni, a przeważnie rozlokuje się w zakresie 3-5 kresek. Najcieplej będzie w Pierwszy Dzień Świąt, najchłodniej w Drugi. Różnice między tymi dniami wyniosą jednak zaledwie 1-2 stopnie. Noce niewiele chłodniejsze, przeważnie w okolicach 1-3 stopni, możliwe są jednak lokalne, delikatne mrozy, nie przekraczające jednak -1 stopnia. Na znacznym obszarze województwa pojawiać się mogą jednak słabe i niejednolite przymrozki. Wracając więc po zmroku, a zwłaszcza nad ranem, należy więc zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza że opady, bądź mgły zapewnią stałe zawilgocenie dróg i chodników, co przełoży się w nocy na oblodzenie. Również same mgły mogą marznąć.

Słaby wiatr i mgły

Długo utrzymujące się mgły to oznaka bezwietrznej, lub niemal bezwietrznej aury. Ta towarzyszyć nam będzie przez pierwszą połowę Świąt. To z kolei przełoży się na spadek jakości powietrza. Wiać będzie początkowo z kierunków południowych, w Pierwszy Dzień Świąt nastąpi zmiana kierunku wiatru na zachodni. Dopiero pod koniec Drugiego Dnia Świąt wiatr skręci do północno-zachodniego i okresowo do północnego, co zwiastować będzie ochłodzenie.

Porywy nieco nasilą się w nocy ze środy na czwartek (25/26.12), choć wiać będzie najwyżej umiarkowanie (do 40-45 km/h). Ciśnienie pozostanie niskie, jednak stopniowo będzie rosło – w Wigilię barometry w Gdańsku wskażą w południe 1005 hPa, w Pierwszy Dzień Świąt będzie to już 1011 hPa, a w Drugi Dzień Świąt już 1019 hPa. Wzrost ciśnienia i zmiana kierunku wiatru na północy zwiastują ochłodzenie, które zacznie się tuż po Świętach. Nie będzie ono gwałtowne, ani silne, ale wystarczające, aby w okolicach 28-29. grudnia nieco się zabieliło.

Wstępnie Sylwester, jak i Nowy Rok będą umiarkowanie chłodne, wietrzne i deszczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *