Niż Sabine, czyli silny wiatr, sztorm, deszcz, śnieg i burze jednocześnie

Spokojna, pogodna i w miarę ciepła aurą (bardzo ciepła jak na przełom stycznia i lutego) odchodzi powoli w niepamięć. Silny wyż, który zapewniał nam powiew wiosny oddalił się, a jego miejsce zajmuje rozległy system niżowy znad Morza Norweskiego i północno-wschodniego Atlantyku. W ciągu najbliższych kilku godzin pogoda drastycznie się zmieni, przynosząc groźne zjawiska wiatrowe, konwekcyjne i sztormowe.

Od niedzielnego wieczoru aż do środy – co najmniej tyle potrwa znaczne pogorszenie pogody. Przed nami sztormowa aura z silnym wiatrem, opadami deszczu, a miejscami także z burzami. Wywoła je rozległy i silny niż o imieniu Ruth, wraz ze swoim systemem niżów wtórnych. Jeden z nich, Sabine, który uformował się w sobotę rano na zachód od Szkocji, już za kilka godzin, wieczorem 9. lutego, dotrze do południowych brzegów Norwegii w okolicach Alesund. Ciśnienie w jego oku o 21:00 czasu UTC (22:00 czasu polskiego) wyniesie około 945 hPa.

Wietrzna i deszczowa noc

Mimo iż jego centrum nie zbliży się do Pomorza na mniej niż 1200-1300 km, to będzie miał znaczny wpływ na warunki pogodowe w naszym regionie. Dominującym zjawiskiem będzie silny wiatr, a na Bałtyku wywołany sztorm. Jego przyczyną będzie znaczny gradient ciśnienia nie tylko na Pomorzu czy w Polsce, ale w całej Europie. W krytycznym momencie, czyli około północy czasu UTC (1:00 czasu polskiego) w poniedziałek 10.02, wyniesie on aż 101 hPa na długości 2500-2600 km (średnio ok. 4 hPa/100 km) między centrum niżu Sabine w rejonie południowo zachodniego wybrzeża Norwegii (931 hPa) a wyżem znad Portugalii (1032 hPa).

Tak silny gradient ciśnienia przełoży się na wspomniany silny wiatr, osiągający w porywach do 70-80 km/h w głębi lądu, miejscami na Kaszubach (zwłaszcza w części wschodniej i północnej), oraz na północy województwa i nad morzem do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Niewykluczone, że podczas przechodzenia frontu chłodnego, bądź przedfrontowej linii zbieżności pojawią się jeszcze silniejsze, pojedyncze porywy, związane z prognozowaną, dobrze rozwiniętą konwekcją. Uformowanie się linii szkwałowej jest możliwe, ale niepewne.

Oprócz wiatru pojawią się przelotne, lecz intensywne opady zarówno deszczu, jak i mieszane, krupy śnieżnej czy samego śniegu. Niewykluczone, że lokalnie zagrzmi. Czeka nas również gwałtowny spadek ciśnienia – miejscami w niecałą dobę o blisko 40 hPa! Największa różnica ciśnień będzie na wybrzeżu zachodnim, gdzie najpewniej również najmocniej powieje, a załamanie pogody nadejdzie najwcześniej.

Wieczór pod znakiem opadów i ciepłego sektora

Pierwszych opadów na Pomorzu spodziewamy się około godziny 18:00 – 19:00. Związane będą z ciepłym wycinkiem niżu, poprzedzonego oczywiście frontem ciepłym. Ten jest jednak mało aktywny i krótki. Nasilający się za nim wiatr będzie jednak najmocniejszym, jaki w najbliższym czasie wystąpi nad Polską. To wówczas czeka nas największy spadek ciśnienia – między godzinami wczesnonocnymi w niedzielę, a porannymi w poniedziałek. Dla wielu zapowiada się więc nieprzespana noc.

W obrębie ciepłego sektora pojawią się dość intensywne, przelotne opady deszczu, możliwe także lokalne, słabe burze. Większe szanse na wyładowania pojawią się jednak nad ranem i rano, kiedy to wkroczy front chłodny.

Kolejne dni również dynamiczne

Poniedziałek zacznie się wietrznie, mokro i miejscami z lokalnymi burzami. W pierwszych godzinach nowego dnia wkroczy front chłodny, a za nim kolejna linia zbieżności, na której również chwilowo może nasilić się wiatr. Stopniowo jednak porywy będą słabnąć, osiągając o poranku do około 60-70 km/h. Poniedziałkowe popołudnie to powrót silnego wiatru, jednak tym razem głównie na wybrzeżu i północnym wschodzie Kaszub, gdzie miejscami powieje do 85 km/h, przeważnie do 70-75 km/h. Nadal możliwe będą przelotne opady, głównie na wybrzeżu i na północy, przechodzące w deszcz ze śniegiem i sam śnieg.

Wtorek miejscami przyniesie dość obfite opady śniegu, nadal z dość silny wiatrem, sięgającym do 90 km/h. W środę z kolei na wybrzeżu ponownie może wiać niemal 100 km/h w porywach, dodatkowo nadal będzie tam przelotnie padać, głównie deszcz ze śniegiem. Niewykluczone, że również w pierwszych dniach nowego tygodnia miejscami zagrzmi.

Na bieżąco monitorujemy sytuację pogodową. Niebawem opublikowane zostaną alerty przed wiatrem, oraz prognoza konwekcyjna.

Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie podróżując w nocy z niedzieli na poniedziałek, ale już niedzielne popołudnie przyniesie niebezpieczne zjawiska, utrudniające poruszanie się po drogach. Silny wiatr może łamać gałęzie, uszkadzać linie energetyczne, czy dachy budynków. Lekkie przedmioty, bądź duże, płaskie obiekty mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić poważne zagrożenie dla mienia i zdrowia. Zalecamy uprzątnięcie balkonów i ogrodów ze wszelkich przedmiotów, które może porwać wiatr. Samochody należy zaparkować z dala od drzew, banerów reklamowych i placów budów, a najlepiej pozostawić w garażu. Okna powinny zostać szczelnie zamknięte. Miejcie na uwadze możliwy brak prądu o poranku, oraz utrudnienia na drogach, szczególnie wojewódzkich i gminnych, które nie są udrażniane w pierwszej kolejności.

Analizę wiatrową dla całej Polski znajdziecie na stronie Sieci Obserwatorów Burz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *