Krótka, ale silna wichura z burzami! – Ostrzeżenie pogodowe dla Pomorza!

Silny wiatr, w tym spowodowany możliwą linią szkwałową, intensywny, choć krótkotrwały deszcz, a nawet burze – nadchodzące kilkanaście godzin będzie zdecydowanie dynamiczne, zwłaszcza w naszej części Polski. Od zachodu zbliża się niż, którego fronty przyniosą krótkie, ale intensywne uderzenie pogodowe, a później prawdopodobnie najsilniejszą wichurę tej zimy.

Końcówka tegorocznej zimy ponownie przypomina jesień – jest mgliście, mokro, chłodno, ale cieplej niż normalnie, oraz często wietrznie. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niemal całej Polsce luty 2020 był ekstremalnie ciepły, oraz zapisał się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów. Jedynie w górach był bardzo ciepły. Marzec nie przyniósł póki co rewolucji w pogodzie i najpewniej nie będzie miesiącem w termicznej normie. Ma jednak szanse zapisać się nie tylko jako wyjątkowo ciepły. Według prognoz, już w czwartkowe popołudnie i wieczorem, możliwy będzie silny incydent wiatrowy, być może najsilniejszy od początku zimy.

Sytuacja baryczna w nocy, oraz w czwartek

Wszystko za sprawą systemu niżów znad Morza Norweskiego i północnej części Wysp Brytyjskich. W najbliższych godzinach przemieszczą się nad Skandynawię, jednocześnie zwiększając różnicę ciśnień nad Polską. Po przeciwnej stronie mamy wyże śródziemnomorskie. Powstanie wąski korytarz, którym z zachodu pędzić będzie powietrze polarnomorskie nad środkową Europę. Przejście jednego z tych układów w godzinach rannych w środę spowodowało wystąpienie opadów, oraz nasilenie się wiatru. Był to jednak przedsmak tego, co czeka nas w czwartek.

Prognozowana sytuacja baryczna w czwartek o 13:00 czasu polskiego. Źródło: FU Berlin

Zlokalizowany nad Morzem Norweskim, wieloośrodkowy układ niżowy Gisela, zacznie stopniowo wkraczać nad Skandynawię. Jednocześnie powstać ma układ wtórny Hanna, najprawdopodobniej nad Cieśninami Duńskimi. Szybko się pogłębi i skieruje nad południowy Bałtyk, wykształcając swój własny system frontalny. Szybko przemieszczający się niż dodatkowo przyspieszy przepływ powietrza, a związane z nim fronty przyniosą kontrastującą aurę. Szczególnie front chłodny, który z natury wypycha ciepłe powietrze do góry. To oznacza rozwój zjawisk konwekcyjnych, między innymi stref z silnym wiatrem szkwałowym i opadami, a nawet burzami.

Sztorm, deszcz i możliwe burze

Nie inaczej będzie w czwartek, gdy w godzinach południowych przez Pomorze przejść ma linia frontu chłodnego. Spodziewać się wówczas należy przelotnych, dość intensywnych opadów deszczu, a lokalnie także krupy śnieżnej lub drobnego gradu. Możliwy jest także silny, krótkotrwały wiatr, z maksimum przed przejściem opadów (szkwał). Nie wykluczone także, że pojawią się burze. Uderzenie wiatru nie będzie równomierne – miejscami powieje w porywie zaledwie 60-70 km/h, podczas gdy 10 kilometrów dalej porywy sięgną nawet ponad 80 km/h. Jednocześnie narastać zacznie wiatr stały, głównie na wybrzeżu.

Prognozowane porywy wiatru w czwartkowe popołudnie. Model Swiss. Źródło: Meteologix/Kachelmannwetter

Po przejściu linii frontu chłodnego, wiatr chwilowo osłabnie, po czym się ponownie nasili. Na wybrzeżu popołudniu wiać może do 60-70 km/h, w porywach nawet do 115 km/h! Na otwartym morzu porywy mogą przekroczyć 130 km/h. Nie wykluczone, że w rejonie Darłowa powieje ponad 120 km/h w porywie. Szczególnie mocno ma wiać podczas przechodzenia przelotnych opadów deszczu i nadal możliwych burz.

Zacznie również robić się coraz chłodniej. W nocy możliwe będą opady deszczu ze śniegiem, lub nawet miejscami samego śniegu. Pojawić się mogą także krupa śnieżna i drobny grad, wszystko zależy od konkretnej chmury – jak się rozwinie i nad jakimi regionami przejdzie.

Wieczorem sytuacja zacznie się powoli uspokajać, ale jeszcze w nocy ma mocno wiać. Nad ranem przejdzie kolejna, tym razem wyraźnie słabsza fala wiatru. W piątek również wietrznie, ale spokojniej. Dopiero wieczór z piątku na sobotę przyniesie umiarkowany wiatr. Będzie za to chłodniej. Nie wykluczone, że ponownie spadną opady mieszane, bądź samego śniegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *