Ochłodzenie: Początek wiosny w chłodnym, kontynentalnym wydaniu

ochłodzenie przyjdzie z północnego-wschodu

 

Dziś nad ranem czasu polskiego powitaliśmy astronomiczną wiosnę. Ta meteorologiczna trwa już od trzech tygodni, a kalendarzowa zaczyna się niebawem. Choć pogoda i duża ilość wolnego czasu zachęcają do prac w ogrodzie, to jeszcze się z nimi nie rozpędzajcie. Zbliża się bowiem krótkie, ale treściwe ochłodzenie.

Ostatnie dni przyniosły nam w całej Polsce dużo słońca, ciepła i lekki wiatr, co sprawiło, że wiele osób spędziło wolny czas na świeżym powietrzu. Choć w obliczu pandemii koronawirusa powinniśmy ograniczać kontakty, to nie sposób było przejść obojętnie obok wiosennej aury, jaka spowiła nasz kraj. Niestety, jeszcze za wcześnie na poważne prace w ogrodzie, a wraz z nadejściem weekendu, aura diametralnie się zmieni.

Początek wiosny z ochłodzeniem

Aktualnie trwa przebudowa pola barycznego nad Europą, co związane jest z wędrówką rozległego wyżu znad Szkocji przez Morze Norweskie ku Skandynawii i dalej nad północny Bałtyk. Spowoduje to zmianę cyrkulacji z zachodniej na północną i później na wschodnią. Chłodne powietrze arktyczne zacznie do nas napływać już nadchodzącej nocy (20/21.03).

W nocy rozpogodzi się, choć mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu, bądź mieszane. Miejscami możliwy słaby śnieg. Dominować mają jednak rozpogodzenia i z tego też powodu opady są mało prawdopodobne. Brak chmur to dogodne warunki dla przymrozków, czy nawet słabego mrozu, który najbliższej nocy może wystąpić.

Chłodny weekend, powolne ocieplenie w tygodniu

Będzie to wstęp do krótkiego, lecz wyraźnego okresu ochłodzenia. Wyraźnie widoczny na mapach górnych obszar podwyższonego ciśnienia będzie przemieszczać się na wschód, sprowadzając najpierw arktyczne powietrze z północy, a później kontynentalne z północnego wschodu i ze wschodu. Temperatura będzie z dnia na dzień spadać, a w poniedziałek możliwe, że wszędzie w nocy będzie poniżej zera. Lokalne mrozy przekroczą -6 stopni. Wykorzystajcie więc weekend, a szczególnie sobotę, na owinięcie roślin. Wczesny początek wiosny zaczął bowiem wegetację, a pąki, czy młode listki niemal na pewno poważnie odczują ochłodzenie.

Mroźna masa powietrza rozleje się nad Polską przez weekend. Na termometrach w wielu miejscach kraju zanotujemy od nie więcej niż 5 stopni, a nocami lokalne spadki możliwe będą do nawet -8 kresek. Wszystko to jednak przy dość pogodnym niebie, więc w ciągu dnia może być dość przyjemnie. Zwłaszcza w chwilach bez wiatru, o które nie będzie trudno.

Dopiero od wtorku napływ osłabnie i w środę jedynie lokalnie wystąpią słabe mrozy. W piątek już wszędzie dwucyfrowo, a w nocy powyżej zera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *