Pierwsza dekada kwietnia – temperatura wzrośnie prawie do 20 stopni

 

Fot. Tomasz Szcząchor / Meteo Pomorze

Jeszcze wczoraj przez Pomorze przechodziły opady, w tym śniegu, a na północy kraju występowały burze w chłodnej masie powietrza. Dziś również miejscami pojawiły się przelotne opady. Aura będzie jednak bardziej łaskawa w najbliższych dniach. Jeśli planujecie większe prace w ogrodzie, teraz będzie na nie czas.

W ostatnich dniach dominowały nad naszym krajem chłodne masy powietrza polarnomorskiego i arktycznego, przynoszące opady i nocne mrozy. Sytuacja jednak zmienia się na naszych oczach.

Choć dominowały nad nami wyże, to ich położenie sprawiało, że spływały do nas chłodne masy powietrza. Okresowo przechodziły też niże, tak jak w ostatnich dwóch dniach. Teraz jednak sytuacja nieco się zmieni. Układy wyżowe ulokują się na południe od Polski i nad nią, a wspomagane okresowymi niżami na zachodzie i północy, będą one pompować do nas cieplejsze powietrze.

Już jutro (5. kwietnia) na termometrach zobaczymy do 13 stopni. W poniedziałek wartość ta wzrośnie do 16, a we wtorek do nawet 19, a nie wykluczone, że miejscami do nawet 20 stopni! Choć od środy czeka nas ponowne, stopniowe ochłodzenie, to temperatura maksymalna nada będzie przekraczać 10 stopni. Nocami bez mrozów, ale lokalnie, zwłaszcza w połowie tygodnia mogą występować przymrozki.

Wszystko to przy słonecznej, przez większość tygodnia bezchmurnej aurze. Opady, o ile wystąpią, będą symboliczne, a największe, choć nadal marginalne prawdopodobieństwo, wystąpi wieczorem we wtorek i w nocy z wtorku na środę.

Wyżowa aura utrzyma się przynajmniej do połowy miesiąca, z krótkimi przerwami na przechodzenie frontów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *