Przed nami kolejny burzowy okres. Po ostatnich dwóch dniach, kiedy mogliśmy odpocząć od gwałtownych zjawisk, ponownie na Pomorzu może zagrzmieć. Wszystko za sprawą masy powietrza która znów płynie z południowego wschodu.
Dziś (17.06) Polska znajduje się w zasięgu płytkiego układu niskiego ciśnienia z centrum nad południowo – wschodnią częścią kraju. Nad znacznym obszarem kraju zalega powietrze suche polarne morskie, zaś z południowego wschodu, znad basenu Morza Czarnego, nad wschodnią część Polski napływa masa powietrza polarnego morskiego ciepłego, bogata w wilgoć. W masie tej tworzą się i w kolejnych godzinach nadal będą burze, które przemieszczać się będą w kierunku zachodnim.
W nocy oraz nad ranem ryzyko burz pojawi się głównie na południowym wschodzie i wschodzie województwa. Prognozowane warunki termodynamiczne zapowiadają się następująco: energia potencjalna dostępna drogą konwekcji wyniesie do 200 – 1000 J/kg, LI do -1/-2°C, zapas wody w słupie powietrza do 32 – 36 mm, uskok wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie do 5 – 10 m/s . Wynika z tego, że głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, oraz silne porywy wiatru. Szanse na wieczorne i nocne burze mają jedynie mieszkańcy wschodu i częściowo południa województwa, jednak będą one znikome.
Burzowo w czwartek
W czwartek Polska znajdować się będzie w dalszym ciągu w strefie niskiego ciśnienia znad południowo – zachodniej części kraju. Napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Prognozowane warunki termodynamiczne zapowiadają się następująco: energia dostępna drogą konwencji wyniesie od 800 – 1500 J/kg, LI do -1/-4°C, zapas wody w kolumnie powietrza do wyniesie do 35 – 36 mm, uskok wiatru w warstwie 0-6 km do 10 – 12 m/s.
Na terenie województwa w ciągu dnia będą tworzyć się burze, podczas których głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, nie wykluczone są opady gradu do 3 cm, oraz silniejsze porywy wiatru do 80 km/h. Dodatkowo niskie położenie poziomu kondensacji pary wodnej (LCL), oraz podwyższona skrętność wiatru (SRH 0-3 km) w przyziemnych warstwach troposfery powodują, że na tym obszarze nie można wykluczyć utworzenia lejków kondensacyjnych.
Szczegóły podamy jak zawsze w wieczornej prognozie burzowej.