Omówienie warunków burzowych w nocy 17/18. i 18. czerwca 2020 roku

Przed nami kolejny burzowy okres. Po ostatnich dwóch dniach, kiedy mogliśmy odpocząć od gwałtownych zjawisk, ponownie na Pomorzu może zagrzmieć. Wszystko za sprawą masy powietrza która znów płynie z południowego wschodu.

Dziś (17.06) Polska znajduje się w zasięgu płytkiego układu niskiego ciśnienia z centrum nad południowo – wschodnią częścią kraju. Nad znacznym obszarem kraju zalega powietrze suche polarne morskie, zaś z południowego wschodu, znad basenu Morza Czarnego, nad wschodnią część Polski napływa masa powietrza polarnego morskiego ciepłego, bogata w wilgoć. W masie tej tworzą się i w kolejnych godzinach nadal będą burze, które przemieszczać się będą w kierunku zachodnim.

W nocy oraz nad ranem ryzyko burz pojawi się głównie na południowym wschodzie i wschodzie województwa. Prognozowane warunki termodynamiczne zapowiadają się następująco: energia potencjalna dostępna drogą konwekcji wyniesie do 200 – 1000 J/kg, LI do -1/-2°C, zapas wody w słupie powietrza do 32 – 36 mm, uskok wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie do 5 – 10 m/s . Wynika z tego, że głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, oraz silne porywy wiatru. Szanse na wieczorne i nocne burze mają jedynie mieszkańcy wschodu i częściowo południa województwa, jednak będą one znikome.

Burzowo w czwartek

W czwartek Polska znajdować się będzie w dalszym ciągu w strefie niskiego ciśnienia znad południowo – zachodniej części kraju. Napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Prognozowane warunki termodynamiczne zapowiadają się następująco: energia dostępna drogą konwencji wyniesie od 800 – 1500 J/kg, LI do -1/-4°C, zapas wody w kolumnie powietrza do wyniesie do 35 – 36 mm, uskok wiatru w warstwie 0-6 km do 10 – 12 m/s.

Na terenie województwa w ciągu dnia będą tworzyć się burze, podczas których głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, nie wykluczone są opady gradu do 3 cm, oraz silniejsze porywy wiatru do 80 km/h. Dodatkowo niskie położenie poziomu kondensacji pary wodnej (LCL), oraz podwyższona skrętność wiatru (SRH 0-3 km) w przyziemnych warstwach troposfery powodują, że na tym obszarze nie można wykluczyć utworzenia lejków kondensacyjnych.

Szczegóły podamy jak zawsze w wieczornej prognozie burzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *