Noc spadających gwiazd!

Ślady Perseidów z 2019 roku. Fot. Adam Szafraniec, Sieć Obserwatorów Burz

Dziś, jak i jutro w nocy, warto spojrzeć w niebo. Będą je przecinać meteory z jednego z najsłynniejszych i najbardziej aktywnych rojów – Perseidów!

Perseidy, czyli tak zwane spadające gwiazdy to nic innego jak pozostałości ogona kometarnego, w tym przypadku komety Swift-Tuttle, które spalają się w ziemskiej atmosferze. Okruchy skał i lodu wpadają w naszą gazową otoczkę z prędkością niemal 60 km/s i momentalnie się spalają. Mniejsze odłamki płoną na wysokości około 80-90 km, większe na wysokości zaledwie 60-80 km. Bardzo rzadko docierają one do powierzchni Ziemi. Widoczna smuga to tzw. bolid.

Perseidy słyną z licznych, długich bolidów, a ich aktywność jest wysoka – średnia z poprzednich kilkunastu lat to około 100 meteorów w ciągu godziny w okresie maksimum ich występowania. To z kolei przypada właśnie w najbliższych dniach – między 9 a 14 sierpnia, najczęściej w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Ślad pozostawiony przez jeden z Perseidów w 2019 roku. Fot. Adam Szafraniec, Sieć Obserwatorów Burz

Prognozy wskazują na niemal bezchmurną aurę w całym kraju, jednak noce będą dość chłodne, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju. Jeśli jednak macie okazję, udajcie się w ciemne miejsce, daleko od miast i większej liczby zabudowy i skierujcie wzrok w stronę gwiazdozbioru Perseusza, z którego będą wylatywać meteory. Radiant, czyli punkt z którego wylatują meteory, znajdzie się na północno-wschodnim niebie. Warto jednak obserwować całe północne niebo, oraz zenit, ponieważ Perseidy mogą pojawić się praktycznie w każdej części nieba.

Czekamy na wasze zdjęcia spadających gwiazd!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *