Opady śniegu: 3-4 stycznia 2021

Dzisiejsze (3.01) popołudnie, wieczór, noc, a także poniedziałek (4.01) oraz wtorek (5.01) w skali całego województwa miną pod znakiem opadów. W dzisiejszym i jutrzejszym przypadku będzie to głównie śnieg. Wtorek stoi pod znakiem zapytania – śnieg lub deszcz. Ale skoncentrujmy się na najbliższych kilkunastu godzinach:

Aktualnie (godz. 13) strefa ciągłych opadów powoli wkracza do woj. pomorskiego z kierunku południowego. Na tyle wolno, że w okolice Bytowa, Kartuz czy Gdańska dotrze dopiero wieczorem (godz. 17-19).
Na ogół będzie to śnieg.

SPODZIEWANE ZJAWISKA – 3.01 (13:00) – 4.01 (6:00):
🟧 Obszar pomarańczowy oznacza możliwość opadów mieszanych. Na południowym wschodzie w okolicach Kwidzyna początkowo może wystąpić deszcz ze śniegiem, jednak z czasem przejdzie w śnieg. Nad Zatoką Gdańską oraz w pasie Wejherowo-Słupsk deszcz ze śniegiem może pojawić się na początku z czasem przechodząc w śnieg lub występować cały czas. Wszystko zależy od dokładnej wartości temperatury, która wyniesie około 0-1°C.
🟩 Na obszarze zielonym temperatura wyniesie 1-3°C. Jeśli strefa opadów dotrze tak daleko na północ, to przyniesie deszcz lub opady mieszane.
🟦 Z kolei na obszarze niebieskim spodziewane są najintensywniejsze opady śniegu. Do rana (godz. 6) w poniedziałek (4.01) może tam przybyć do 10-20 cm pokrywy śnieżnej.

Słabe, umiarkowane, miejscami intensywniejsze opady popołudniu obejmą południową, a do wieczora centralną, zachodnią, wschodnią, być może częściowo północną część województwa. W drugiej połowie nocy zaczną zanikać ograniczając się do mniejszych stref, które utrzymają się do jutra. Modele sugerują dwie słabsze strefy na zachodzie/południowym zachodzie oraz na południowym wschodzie, a także jedną silniejszą w rejonie Żuław i Trójmiasta.

Wielogodzinne, okresami intensywne opady śniegu mogą spowodować pogorszenie się warunków na drogach – ograniczenie widzialności, śliska nawierzchnia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *