Przed nami znaczne ocieplenie!

Piekielne wrota Afryki otworzą się!

Pewnie tak brzmiałby tytuł tego wpisu, gdybyście czytali go na jakiejś clickbaitowej stronie informacyjnej. Cóż, skoro już clickbait przykuł Waszą uwagę, to dostarczymy Wam garść, mam nadzieję dobrych informacji pogodowych na najbliższy okres!

Zmiany od niedzieli

Od niedzieli, za sprawą przebudowy pola barycznego nad Europą (bo czegoż by innego) do Polski zacznie wpływać bardzo ciepła masa powietrza, na którą większość z Was chyba czekała. Nad Atlantykiem pogłębia się niż Hubertus, którego centrum ulokuje się w niedzielę na wybrzeżach Irlandii. Między rozległym niżem a wyżem znad wschodniej części Starego Kontynentu, spływać będzie nad Europę wyraźnie cieplejsza masa powietrza z południa.

Ale najpierw parę słów o sobotcie

W sobotę czeka nas jeszcze chłodna aura; miejscami temperatury wzrosną jedynie do 7-8 stopni oraz wystąpią przejściowe opady deszczu, zwłaszcza w pierwszej części dnia.

Od Niedzieli do środy

Niedziela rozpocznie się zwiększonym zachmurzeniem frontu ciepłego. Po południu nastąpi wyraźna poprawa pogody, a słupki rtęci sięgną 18-20 stopni. Na zachodzie Polski może to być nawet 23-25. Od poniedziałku do środy, a zwłaszcza we wtorek i w środę temperatury będą mogły osiągać wartości na poziomie 23-26 stopni Celsjusza – tak, mówimy o województwie pomorskim.

Warto wspomnieć, że w pierwszej połowie przyszłego tygodnia będziemy także obserwować wyraźnie cieplejsze noce. Temperatury mogą nie spadać wówczas poniżej 10-13 stopni.

A co dalej???

Nieco chłodniej zrobi się od czwartku. Nieco, gdy 18-stopni powinno być dla nas zadowalające, biorąc pod uwagę to, co obserwowaliśmy przez ostatnie 4 miesiące. 🙂

Kwestia burz

Na koniec kwestia burz na początku tygodnia. Burzowy potencjał można zauważyć w prognozach dla obszaru Niemiec, w związku z podwyższoną chwiejnością oraz wspomaganiem frontowym. Nad Polską, ze względu na brak wyraźnego wspomagania oraz spodziewane zaleganie suchego powietrza w całym pionowym profilu troposfery, może nie rozwinąć się nic, lub rozwinąć jedynie lokalnie.

Zostawiamy Was z tymi informacjami na weekend i do usłyszenia wkrótce! 🙂

PS Miłego stania w korkach do Pucka.

Opracowanie prognozy: Bartłomiej Zastawny (Pomorski Alarm Pogodowy)
Opracowanie graficzne: Tomasz Szcząchor (Meteo Pomorze)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *