Możliwe lokalne burze – 16 maja 2021

W niedzielę znajdować się będziemy w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, której oś przebiegać będzie od Morza Północnego przez północną część Niemiec i dalej Polskę. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie słabo zaznaczony front atmosferyczny, w którego obrębie może dochodzić do rozwoju lokalnych zjawisk burzowych.

charakterystyka

Komórki opadowe wraz z punktowymi burzami będą przemieszczać się z południa na północ, tj. równolegle do strefy frontowej, zarówno po jego wschodniej, jak i zachodniej stronie. Stwarza to zagrożenie miejscowo dużymi sumami opadowymi. Takowe mogą wystąpić zwłaszcza na wschodzie województwa pomorskiego (kwidzyński, sztumski, malborski, nowodworski), w związku obecnością strefy zbieżności wiatrów, w której rejonie mogą rozwinąć się burze. W związku z tym istnieje tam niewielkie ryzyko punktowych podtopień i zalań.

Większe sumy opadowe mogą pojawić się także na Kaszubach, czemu sprzyjać może orografia terenu. Komórki burzowe mogą przynosić także porywy wiatru sięgające 65-75 km/h oraz drobny grad.

prawdopodopieństwo

Szansę na rozwój burz uśrednioną w skali powiatu oceniono na 25%. Burze to zjawiska lokalne, a prognoza wyznacza jedynie obszar, w którym takowe mogą się rozwinąć.

Opracował:
Bartłomiej Zastawny (Pomorski Alarm Pogodowy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *