Możliwe burze – ostrzeżenie na 21 maja

W piątek po południu i wieczorem spodziewamy się przejścia przez województwo zorganizowanej strefy burz, która może przyjąć postać liniową. Głównym zagrożeniem mogą być dziś silne porywy wiatru. Niewykluczony przypadek z gradem do 2 cm średnicy. Na zachodzie strefy pomarańczowej istnieje marginalne ryzyko rozwoju krótkotrwałej trąby powietrznej EF0/EF1. Poza obszarem objętym stopniem 1 zagrożenia, ryzyko burz będzie mniejsze.

Zarys sytuacji

Polska dostanie się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia, związanej z niżem znad Wysp Brytyjskich. Z zachodu na wschód kraju, w godzinach popołudniowych i wieczornych wędrować będzie zokludowany front atmosferyczny. Przed frontem, w strefach zbieżności wiatru pojawią się warunki do płytkiej konwekcji, w związku z czym lokalne burze nie są wykluczone już wczesnym popołudniem. Jednakże główna strefa burz ma wystąpić bezpośrednio w obrębie zokludowanego frontu późniejszym popołudniem i wieczorem.

Siła zjawisk burzowych

Ze względu na podwyższone warunki kinematyczne oraz zalegające stosunkowo suche warstwy powietrza, głównym zagrożeniem będą porywy wiatru do 80-95 km/h. W przypadku rozwoju burzy superkomórkowej, zagrożeniem będzie punktowy grad do 2-2,5 cm średnicy, a na zachodzie regionu także marginalne ryzyko krótkotrwałej trąby powietrznej.
Poza obszarem objętym stopniem 1 zagrożenia (silne burze), ryzyko burz będzie mniejsze. Silne podmuchy konwekcyjne w przypadku rozwoju tam burz, będą mimo wszystko możliwe.

Sytuacja baryczna / szczegóły techniczne

W ciągu dnia Polska znajdować się będzie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z rozległym i głębokim niżem z ośrodkiem nad Wyspami Brytyjskimi. Z układem związany będzie front okluzji, który będzie powoli przemieszczać się z zachodu na wschód. Przed frontem napływać będzie nieco cieplejsza masa powietrza polarno-morskiego. W strefie przedfrontowej wystąpi płytka konwekcja, której parametry zapowiadają się następująco: energia dostępna drogą konwekcji (CAPE) do 400-800 J/kg, LI do -2 lokalnie -3, zapas wody w słupie powietrza (PW) do 15mm, ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km do 12-16 m/s, gradient temperatury w warstwie 850-700 hPa (1,5-3,0 km n. p. g.) wyniesie do 0,65-0,7 K/100m.

Opracowanie:
Bartłomiej Zastawny (Pomorski Alarm Pogodowy)
Dawid Gackowski (Meteo Pomorze)
Tomasz Szcząchor (Meteo Pomorze)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *