Ponownie możliwe burze – ostrzeżenie na 22 maja

W sobotę, od południa do późnego popołudnia lub wieczora, możliwy będzie rozwój burz, zwłaszcza w obszarze objętym stopniem 1 zagrożenia (silne burze). Poza nim szansa na zjawiska burzowe będzie wyraźnie mniejsza. Głównym zagrożeniem mogą być punktowo silne porywy wiatru, grad do 1,5-2 cm średnicy, a w mniejszym stopniu duże sumy opadów.

Przebieg i siła zjawisk

Pierwsza strefa burz: Pierwsze komórki mogą rozwijać się w północnej części województwa (słupski, lęborski, wejherowski, być może pucki) już około południa, wędrując na północ, z delikatnym odchyleniem na północny-wschód. Ze względu na zalegające suche warstwy powietrza, niewykluczone są punktowe zjawiska związane z silnym wiatrem na stosunkowo niewielkim obszarze (microburst). Komórki te wczesnym popołudniem powinny wkroczyć nad Bałtyk. Poza zagrożeniem wiatrem burze mogą generować grad do 1,5-2 cm średnicy i intensywne opady.

Druga strefa burz: Po przejściu pierwszych burz możliwe będzie rozwój kolejnych, bardziej zorganizowanych formacji. Wówczas burze powinny mieć odchylenie bardziej w kierunku wschodnim, lecz wciąż będzie to północny-wschód. Głównym zagrożeniem będą silniejsze porywy wiatru, w przypadku gdy burze przybiorą postać bardziej zorganizowaną. Te mogą wykazywać największą aktywność do linii Chojnice – Kartuzy – Trójmiasto/Władysławowo. Korzystne do ich rozwoju będzie środowisko wyraźnie podwyższonej wilgotności.

Trzecia strefa burz: Po przejściu burz, późnym popołudniem/wieczorem niewykluczone jest wkroczenie kolejnej formacji, która obejmie głównie północne powiaty pomorskiego i w okolicach Lęborka będzie tracić na sile. Szansa jest jednak mniejsza.

SIŁA ZJAWISK BURZOWYCH

Ze względu na podwyższone warunki kinematyczne oraz zalegające stosunkowo suche warstwy powietrza, głównym zagrożeniem będą porywy wiatru do 80-95 km/h. W przypadku rozwoju burzy superkomórkowej, zagrożeniem będzie punktowy grad do 2-2,5 cm średnicy, a na zachodzie regionu także marginalne ryzyko krótkotrwałej trąby powietrznej.
Poza obszarem objętym stopniem 1 zagrożenia (silne burze), ryzyko burz będzie mniejsze. Silne podmuchy konwekcyjne w przypadku rozwoju tam burz, będą mimo wszystko możliwe.

SYTUACJA BARYCZNA / SZCZEGÓŁY TECHNICZNE

Polska znajdzie się w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia o imieniu Marco z ośrodkiem nad Morzem Północnym. W strefach zbieżności wiatrów, w zalegającej chwiejnej masie powietrza, będą tworzyć się burze, które punktowo mogą być groźne. Napływać będzie masa powietrza polarnego. Warunki niestabilności wyglądają następująco: energia dostępna drogą konwekcji (CAPE) do 200-600 J/kg, lokalnie 800 J/kg, LI do -2, zapas wody w słupie powietrza (PW) do 10-15 mm, ścinanie wiatru w warstwie 0–6 km do 15–20 m/s, lokalnie do 25 m/s. Gradient temperatury w warstwie 850–700 hPa (1,5–3,0 km n. p. g.) wyniesie do 0,7–0,8 K/100m.

Opracowanie:
Bartłomiej Zastawny (Pomorski Alarm Pogodowy)
Dawid Gackowski (Meteo Pomorze)
Tomasz Szcząchor (Meteo Pomorze)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *