Możliwe burze – ostrzeżenie na 1 czerwca

We wtorek możliwy będzie rozwój niemal stacjonarnych burz, niosących ryzyko punktowych podtopień i zalań. Ze względu na to, iż prognoza obarczona jest dziś większym błędem, ryzyko oceniono na 30%.

słowem wstępu

Aktualnie nad region nasuwa się ośrodek niżowy, a front okluzji z nim związany, znajduje się na granicy Pomorza i Kujaw. W obrębie frontu wystąpiły w nocy zjawiska burzowe, które objęły zachodnią część województwa, a także część Wybrzeża Słowińskiego.

czego się spodziewamy?

W ciągu dnia, wraz z nasuwaniem się niżu pojawią się korzystne warunki do inicjacji mocno uwodnionych komórek burzowych. W związku z bardzo niewielkim przepływem powietrza, komórki będą wykazywać niewielki ruch, a miejscami będą miały charakter wręcz stacjonarny. W połączeniu z dużą zawartością wilgoci w całym pionowym profilu troposfery, stwarza to zagrożenie wystąpienia punktowo dużych sum opadowych w krótkim czasie, a co za tym idzie punktowych zalań i podtopień. Burze będą mieć charakter pulsacyjny.

Duża wilgotność warstwy granicznej, w połączeniu z występowaniem stref zbieżności wiatrów i umiarkowanymi ruchami wznoszącymi w tejże warstwie, mogą prowadzić do pojawienia się zalążka trąby lądowej, a nawet rozwiniętej trąby lądowej (ang. landspout). Trąba lądowa nie jest tornadem, które kojarzymy z groźnymi burzami, a odpowiednikiem trąby wodnej, tyle że nad lądem. Miejscami takie zjawisko może wyrządzić szkody.

prawdopodobieństwo

Ze względu na wciąż rozbieżne wyliczenia i trudność w dokładnym przewidzeniu obszaru gdzie wystąpią burze, ryzyko oceniono na 30%, stąd należy pamiętać o większym błędzie prognostycznym w dniu dzisiejszym.
Ryzyko pojawienia się burz jest wyraźnie mniejsze w obszarze oznaczonym kolorem żółtym (możliwe burze). W obszarze zielonym jest ono marginalne.

Opracowanie:
Bartłomiej Zastawny (Pomorski Alarm Pogodowy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *