Nocą 8/9 lipca 2021 możliwa silna/bardzo silna formacja burzowa

Pierwsze burze mogą pojawić się już po południu. Spodziewamy się ich na wschodzie województwa. Lokalnie mogą być silne i powodować miejscowe szkody. Jednakże opracowując to ostrzeżenie skupiliśmy się na nocy z czwartku na piątek (8/9 lipca), kiedy to prognozowane jest wystąpienie większych rozmiarów formacji burzowej MCS mogącej generować nawalny deszcz oraz silne/bardzo silne porywy wiatru. MOŻLIWA AKTUALIZACJA OSTRZEŻENIA!

Szczegółowa analiza sytuacji:

W czwartek Polska będzie w zasięgu pola podwyższonego ciśnienia, pozostając w polu oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego, oddzielającego rozgrzaną masę powietrza znad wschodniej części Polski (29-32 stopni w dzień) od chłodniejszej polarnomorskiej z zachodu kraju (19 do 22 stopni). Front poprzedzony będzie dolnotroposferyczną linią zbieżności wiatru.

W tej zbieżności, która ma przebiegać przez wschód pomorskiego, po południu i wieczorem mogą formować się burze w postaci układów wielokomórkowych bądź superkomórki burzowej, generującej intensywne opady deszczu i silny wiatr. Ryzyko powstania tych jest jednak niewielkie, ze względu na spore zachmurzenie oraz niewielką chwiejność atmosfery.

W godzinach popołudniowych na granicy Austrii i Czech powinno dojść do rozwoju burz (w tym superkomórkowych), które wędrując dalej w kierunku Polski będą przybierały na silę. Wieczorem burze mają znaleźć się nad Dolnym Śląskiem i podążać dalej w kierunku Wielkopolski i Kujaw, wciąż nasilając się. Około północy lub już w drugiej połowie nocy z czwartku na piątek, zorganizowany układ burzowy może wkroczyć z Kujaw i Wielkopolski nad Pomorze.

Nocą z czwartku na piątek prognozujemy przejście mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) z południowego zachodu na północny wschód województwa. W układ mogą być wbudowane superkomórki burzowe, a sam układ może przyjąć postać linii szkwału, a w skrajnym przypadku nawet bow echo (jedna z możliwości, jeszcze nic pewnego). Ze względu na dogodne warunki wilgotnościowe układ może generować silne opady deszczu do 25-35 mm, lokalnie 40 mm. Silne porywy wiatru do 80-90 km/h, niewykluczone porywy do 100-110 km/h. Grad do 2-3 cm.

Uczulamy was na to, że mamy do czynienia z falującym frontem. A to oznacza tylko jedno – nic pewnego. Należy liczyć się z tym, że w rzeczywistości układ MCS może obrać trajektorię przesuniętą o 50-100 km na wschód/zachód od prognozowanej. Może też być silniejszy bądź słabszy niż zakłada to ostrzeżenie.

Synoptycy:
Tomasz Szcząchor, Meteo Pomorze
Dawid Gackowski, Meteo Pomorze
Bartłomiej Zastawny, Pomorski Alarm Pogodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *