Piątek 9.07.2021 – ponownie możliwe groźne burze

Dziś kontynuacja potencjalnie groźnej aury.

Burze mogą występować od godzin przedpołudniowych do późnego wieczora/pierwszej połowy nocy.

W piątek Polska znajduje się w zasięgu pola obniżonego ciśnienia z ośrodkami nad zachodnią i centralną częścią kraju. W pasie od Zatoki Gdańskiej po Małopolskę zaznaczy się w ciągu dnia dolnotroposferyczna linia zbieżności, która będzie powoli przemieszczała się na północ i wschód. Po wschodniej stronie tego pasa nadal zalega ciepłe powietrze zwrotnikowe, które będzie powoli wypierane na wschód. W jego miejsce napłynie świeże powietrze polarne morskie.
W ciągu dnia warunki do inicjacji głębokiej konwekcji wystąpią od rejonu Śląska i Małopolski po Pomorze Wschodnie, Warmię i Mazury.

Około południa przez województwo przejdzie słabnący układ konwekcyjny, przynosząc głównie opady deszczu oraz być może lokalne burze. Za tą formacją będą przemieszczały się kolejne chmury burzowe, które z biegiem dnia mogą utworzyć kolejny zorganizowany układ MCS. Wstępnie ma uderzyć głównie we wschodnią część województwa i może być gwałtowny. Burze będą niosły ulewne opady deszczu mogące powodować podtopienia i zalania, silne/bardzo silne porywy wiatru do 100-110 km/h oraz gdzieniegdzie grad (poniżej 5 cm średnicy). Ponadto nie wykluczamy rozwoju superkomórki burzowej, w obrębie której będzie istniało niewielkie ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.

Synoptycy:
Tomasz Szcząchor, Meteo Pomorze
Dawid Gackowski, Meteo Pomorze
Bartłomiej Zastawny, Pomorski Alarm Pogodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *