Częściowe zaćmienie Słońca już we wtorek

Autor: Redakcja MeteoPomorze.pl

We wtorek (25 października) na pomorskim niebie będzie można podziwiać częściowe zaćmienie Słońca Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią przez kilkadziesiąt minut.

Zaćmienie Słońca będzie widoczne w całym kraju. Na Pomorzu rozpocznie się około godziny 11:11, a zakończy o 13:27. W fazie maksymalnej zasłonięte zostanie ponad 40% tarczy Słońca.

Na kanale YouTube gdańskiego Hevelianum odbędzie się transmisja na żywo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego.

Jedno z rzadszych wydarzeń jakim jest częściowe zaćmienie Słońca będzie można oglądać dzięki współpracy Hevelianum z zaprzyjaźnionymi instytucjami: Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz wrocławskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Dorota Kucharczyk z Hevelianum

Przez cały czas trwania transmisji zaćmienie będą komentować eksperci z partnerskich obserwatoriów oraz astronomki Hevelianum.

Uważaj na swoje bezpieczeństwo

Obserwacje Słońca mogą być niebezpieczne, dlatego nigdy nie wolno oglądać go bez specjalnych filtrów i zabezpieczeń, tym bardziej przez teleskop czy lornetkę. Może się to nawet zakończyć utratą wzroku.

Częściowe zaćmienie Słońca w Gdańsku:

  • Początek: godz. 11:11
  • Maximum: godz. 12:18
  • Koniec: godz. 13:27