Prognoza burzowa

CZAS OBOWIĄZYWANIA: 4.10.2020 (12:00) – 4.10.2020 (18:00)

OPIS ZJAWISK:

W niedzielę popołudniu możliwy jest powrót słabych, wyizolowanych burz z miejscami silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Gradu nie przewidujemy. Burze wbudowane będą w większą strefę opadów, lub pojawia się za pierwszą falą deszczu. Ich rozwój będzie dość szybki, ale ich wyizolowany charakter sprawi, że jedynie punktowo wystąpią zjawiska burzowe.

PRAWDOPODOBIEŃSTWO:

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie niewielkie – do maksymalnie 10% na południowym wschodzie.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez Polskę przemieszcza się strefa frontu chłodnego, wraz z poprzedzającą linią zbieżności wiatru. W jej zasięgu znajduje się obszar wygasłej konwekcji, oraz plama wilgotnego powietrza w którym może dojść do inicjacji zjawisk burzowych. Parametry konwekcji są jednak niskie. Nie pozwoli to na większą organizację burz, ani na ich znaczne nasilenie się.

Synoptycy:
Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie,
Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku

Prognoza konwekcyjna oparta jest o skalę stosowaną przez Sieć Obserwatorów Burz. Uwzględnia obszarowe, potencjalne zagrożenie burzowe na podstawie subiektywnej oceny siły i szkodliwości zjawisk związanych z burzami.

Prognoza przewiduje jedynie obszar w którym wystąpią warunki dogodne do uformowania się burz zgodnie z kodem zagrożenia. Wydanie prognozy dla danego obszaru NIE GWARANTUJE przejścia burzy w każdej z objętych prognozą miejscowości.

Ze względu na dużą lokalność burz, przyjęta metodyka weryfikacji prognozy zakłada prognozę trafną dla danego punktu na siatce, jeśli w promieniu do 10 km od danego punktu wystąpiła burza o prognozowanej sile.