Prognoza burzowa

CZAS OBOWIĄZYWANIA: 5.09.2020 (9:00) – 5.09.2020 (15:00)

OPIS ZJAWISK:

W godzinach przedpołudniowych, południowych oraz wczesnych popołudniowych na południowym-wschodzie województwa  dojdzie do rozwoju konwekcji. Przyniesie przelotne, lecz intensywne opady deszczu, którym będą mogły towarzyszyć wyładowania, wiatr do 60-70 km/h w porywach, a nawet drobny grad. Ośrodki konwekcyjne i burzowe będą dość szybko przemieszczały się na wschodni północny-wschód (ENE).
Poza tym w godzinach popołudniowych na terach położonych na północ od linii Miastko-Bytów-Kartuzy-Gdynia-Hel również dojdzie do rozwoju konwekcyjnych opadów deszczu. Podczas ich trwania mogą pojawić się pojedyncze wyładowania – prawdopodobieństwo marginalne.

PRAWDOPODOBIEŃSTWO:

Szansa na burze będzie niewielka. Wyniesie maksymalnie 20% na południowym-wschodzie powiatu kwidzyńskiego oraz powiatu sztumskiego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W godzinach południowych przez Pomorze przejdzie system frontów atmosferycznych powiązanych z obszarem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Następnie, po przejściu frontów, dostaniemy się pod wpływ wyżu znad Atlantyku, który zacznie sprowadzać do Polski chłodne powietrze polarnomorskie z rejonu Wysp Brytyjskich.

Synoptycy:
Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku

Prognoza konwekcyjna oparta jest o skalę stosowaną przez Sieć Obserwatorów Burz. Uwzględnia obszarowe, potencjalne zagrożenie burzowe na podstawie subiektywnej oceny siły i szkodliwości zjawisk związanych z burzami.

Prognoza przewiduje jedynie obszar w którym wystąpią warunki dogodne do uformowania się burz zgodnie z kodem zagrożenia. Wydanie prognozy dla danego obszaru NIE GWARANTUJE przejścia burzy w każdej z objętych prognozą miejscowości.

Ze względu na dużą lokalność burz, przyjęta metodyka weryfikacji prognozy zakłada prognozę trafną dla danego punktu na siatce, jeśli w promieniu do 10 km od danego punktu wystąpiła burza o prognozowanej sile.