W czwartek Księżyc przysłoni Marsa

Autor: Redakcja MeteoPomorze.pl

Czerwona Planeta co około dwa lata pojawia się dość blisko Ziemi za sprawą zjawiska zwanego opozycją. W tym roku ma ono miejsce w grudniu i jest wyjątkowe z kilku powodów. Jednym z nich jest koniunkcja Marsa z Księżycem. Zdarzenia te obserwować będzie można nawet gołym okiem.

Opozycja Marsa to sytuacja, w której Mars oraz Słońce znajdują się po przeciwległych stronach Ziemi. Charakteryzuje się ona nie tylko korzystnym do obserwacji ułożeniem ciał niebieskich, ale także – powodującą obserwacje jeszcze bardziej interesującymi – niedużą odległością pomiędzy Marsem a naszą planetą.

– Takie zjawisko zdarza się raz na 780 dni, czyli trochę więcej niż dwa lata. Tym razem planety zbliżą się do siebie na odległość 82,27 milionów kilometrów – mówi Martyna Czudec, przewodnicząca Rady Studentów przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zjawisko opozycji już się rozpoczęło i potrwa jeszcze kilka tygodni.

Koniunkcja Marsa z Księżycem

Tegoroczne zjawisko opozycji Marsa będzie wyjątkowe. Zbiegnie się bowiem z innym, równie interesującym zdarzeniem. 8 grudnia Księżyc ułoży się w jednej linii Marsem. Zjawisko to nosi nazwę „koniunkcji”.

– W Polsce zdarzenie te rozpocznie się około 2-3 w nocy z 7 na 8 grudnia. Następnie około 5 rano Mars znajdzie się bardzo blisko tarczy Księżyca, by około godziny 6 rano zostać zakryty przez naszego satelitę. Potrwa to mniej więcej godzinę – mówi Przemysław Szatan, wiceprzewodniczący Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej.

Nocne obserwacje dla każdego

Jak przekonują członkowie Astrofizycznego Koła Naukowego PG, planeta będzie widoczna gołym okiem.

– Za pomocą teleskopu będzie można dostrzec czapy lodowe przy biegunach Marsa, czy ciemniejsze obszary skaliste na rudawej powierzchni pustynnej – tłumaczy Martyna Czudec. – Co ciekawe, w przeciwieństwie do Księżyca, Marsa będziemy mogli zobaczyć z obu stron, ponieważ obraca się wokół własnej osi. Możemy więc go obserwować co tydzień o danej porze i tym sposobem za każdym razem  mogli zobaczyć nieco inne jego oblicze – dodaje.

Na kolejną tak spektakularną opozycję Marsa przyjdzie nam poczekać. Na podobną odległość planety ponownie zbliżą się dopiero w maju 2031 roku.