Prognoza pogody

— 6 lipca (poniedziałek) —

Po porannych opadach, powinno zacząć się rozpogadzać praktycznie wszędzie. Mimo tego miejscami nadal będzie przelotnie padać, zwłaszcza na północy. Nie wykluczone, że lokalnie zagrzmi. Na Bałtyku, z powodu zwiększonej wirowości, oraz różnicy temperatury między powietrzem a wodą możliwe jest powstanie lejków kondensacyjnych, lub nawet trąb wodnych. W nocy mniej opadów, ale całkowicie nie ustąpią. Będzie też mniej chmur, choć i te w większości województwa, przynajmniej sporadycznie, pozostaną do rana. Na termometrach od 19 do 23 stopni, w głębi lądu wszędzie powyżej 20 kresek. W nocy jednak chłodno – od 11 do zaledwie 14 stopni. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, umiarkowany do silnego, słabnący w nocy. Ciśnienie będzie powoli rosnąć. W południe barometry w Gdańsku wskażą 1005 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 5 lipca (niedziela) —

Niedzielę rozpoczniemy sporym zachmurzeniem, a miejscami (głównie na wschodzie) przelotnymi, zanikającymi po nocy opadami. W ciągu dnia może przelotnie padać na wybrzeżu, a pod wieczór także w głębi lądu. Poza porannym deszczem reszta opadów powinna być najwyżej umiarkowana i krótkotrwała. Również pierwsza połowa nocy może przynieść opady, głównie na wschodzie i południu. Druga połowa nocy powinna być już sucha. Na termometrach zanotujemy maksymalnie od 22 do nawet 26 stopni w ciągu dnia, a w nocy od 14 do 17 stopni. Wiatr z południowego zachodu, umiarkowany, okresowo silniejszy. Ciśnienie początkowo będzie spadało, później ustabilizuje się. W południe w Gdańsku barometry wskażą 1008 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego.

Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego.

Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie.

Oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.