Prognoza pogody

— 6 czerwca (sobota) —

Poranek na Pomorzu przyniesie jeszcze zanikające po nocy opady. Stopniowo będzie się rozpogadzać, ale chmury będą nam towarzyszyć przez cały dzień. Popołudniu i wieczorem mogą wystąpić lokalne, przelotne opady – zwłaszcza na zachodzie, północy i w centrum. Aczkolwiek pokapać może w zasadzie wszędzie poza południem Pomorza. Mimo iż na wieczór  pojawią się większe rozpogodzenia, to w nocy ponownie się zachmurzy. Miejscami może słabo popadać – zwłaszcza na południowy-wschodzie. Na termometrach maksymalnie od 16 do 20 stopni, w nocy od 8 do 12 kresek. Wiatr południowo-zachodni, skręcający do południowego, umiarkowany do silnego. Ciśnienie będzie dość szybko rosło. W południe w Gdańsku wyniesie 1002 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 5 czerwca (piątek) —

Od rana pogoda będzie zróżnicowana – dzień przywitamy dość silnymi opadami deszczu i szybkim wzrostem temperatury. Lokalnie może słabo, krótkotrwale zagrzmieć. Z biegiem dnia opady będą stopniowo słabły, aby następnie około południa ponownie się nasilić. Lokalnie mogą pojawić się także burze, zwłaszcza na wschodzie. Jednak ich prawdopodobieństwo będzie niskie. Popołudniu opady zaczną słabnąć i wieczorem ustąpią. W drugiej połowie nocy ponownie zacznie padać, głównie na zachodzie. Przez cały dzień zachmurzenie będzie duże do całkowitego, ewentualne rozpogodzenia będą lokalne i krótkotrwałe. Na termometrach maksymalnie od 14 do 19 stopni, jednak te wyższe wartości będą najwyżej do wczesnego popołudnia. Po przejściu frontu chłodnego wszędzie zanotujemy najwyżej 12-14 stopni. W nocy od 9 do 12 kresek. Wiatr z sektora południowego, słaby do umiarkowanego, silny w burzach. Ciśnienie początkowo stabilne, wczesnym popołudniem zacznie rosnąć. W południe w Gdańsku wyniesie 993 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, Śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie. oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.